Aktualności Dziennik Elektroniczny Terminarz Klasy Galeria fotografii Strona SU Per Aspera Ad Astra  
Strona główna
Szkoła  to  MY!
Sami o sobie
F.A.Q.
Nasze zakątki
Historia szkoły
Nasze czasopisma
BIG
Osiągnięcia szkoły

Sekretariat
Grono pedagogiczne
Rada rodziców
Godziny lekcyjne
Rekrutacja
Dokumenty
Linki
Kontakt

Urszulanka Roku
Lekcje muzealne

10 lat Gimnazjum
Archiwum
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
2007
2006
2005
2004
2003

01.11.2009
Zapraszamy do TERMINARZ-a, gdzie zamieściliśmy uaktualniony plan pracy Gimnazjum na właśnie rozpoczynający się listopad. Będzie to miesiąc wielu ciekawych wydarzeń!


02.11.2009
Zapraszamy do KLASY, gdzie zmieściliśmy notki z życia klas, na podstawie materiałów nadesłanych nam przez dziewczyny. W sumie 14 informacji znajdziemy na podstronach naszych wszystkich klas.


04.11.2009
Pod przewodnictwem sekcji muzycznej odbywają się apele liturgiczne - dzisiejszy nie odbiegał od tej reguły. Niebawem adwent, więc dziewczęta ćwiczyły pieśni związane z tym okresem liturgicznym.

Karolina Gaworska z klasy trzeciej zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu "zDolny Ślązak" w części przyrodniczej. Gratulujemy i ...trzymamy kciuki!


06.11.2009
Klasa trzecia pod opieką swojej katechetki, siostry Katarzyny Słowik, wybrała się dziś do Henrykowa na pielgrzymkę w ramach przygotowania do bierzmowania. Było to spotkanie trzecioklasistów z różnych gimnazjów. Rozpoczęto je o godzinie 10 - nastąpiło wówczas zawiązanie wspólnoty. Dziewczyny uczestniczyły w konferencji, a po niej miały okazję do skorzystania z sakramentu pokuty. W południe nadszedł czas na Mszę Świętą. Po uczcie duchowej - chwila dla ciała, czyli poczęstunek. Ostatnim punktem dnia był koncert zespołu Full Power Spirit. Jak widać, trzecioklasistkom nie brakowało wrażeń ani refleksji. Słowem - wróciły odmienione.


09.11.2009
Zaraz po usunięciu weekendowej awarii internetu publikujemy w KLASY materiały nadesłane nam przez dziewczęta. Oprócz notek w u pierwszoklasistek i drugoklasistek, znajdziemy także interesujące fotografie na podstronie klasy drugiej. Zapraszamy!

Ponadto publikujemy październikowy Biuletyn Informacyjny Gimnazjum. BIGa, słowno-obrazkowe podsumowanie poprzedniego miesiąca, znajdziemy w linkach po lewej stronie witryny. Biuletyn tym razem przygotowała do edycji Zuzia Kowalczyk (kl. 2).


10.11.200910.11.2009
Egzamin coraz bliżej...Dlatego też klasa trzecia na pierwszych lekcjach pisała dziś pierwszy próbny z przedmiotów ścisłych. W ramach przygotowań do prawdziwego testu swoich umiejętności dziewczyny na lekcjach języka polskiego i matematyki mają godzinę fakultetu, więc nie było to dla nich nowe doświadczenie.


11.11.2009
Uroczystości jubileuszowe już jakiś czas za nami. To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Teraz przyszedł czas na specjalne podsumowanie jego przebiegu na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do "X lat Gimnazjum" po prawej lub po lewej stronie naszej witryny, gdzie po dalszym wejściu znajdziemy odnośnik (24.10.2009 Uroczystość....) do specjalnej podstrony, ilustrującej wszystkie aspekty tego bogatego w wydarzenia dnia. Zapraszamy!


13.11.2009
Jutro o godzinie 8:30 odbędzie się maraton filmowy w naszej szkole - oglądamy serial "Duma i uprzedzenie" w wersji BBC z Colinem Firthem w roli głównej. Zapowiada się gratka dla fanów filmów romantycznych, tych w najlepszym wydaniu. Maraton będzie trwał aż 5 godzin, do około 14! Serdecznie zapraszamy. Można przynieść produkty spożywcze - ciastka, paluszki i inne - picie sponsorowane przez szkołę :)


14.11.2009
20 listopada odbędzie się nabożeństwo "Życie-Śmierć-Życie", podczas którego będziemy się zastanawiać nad naszym przemijaniem i spróbujemy odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące wieczności. Tradycyjnie nabożeństwo to organizuje Samorząd Uczniowski, ale w tym roku będzie on wynikiem pracy połączonych sił SU i wspólnoty "ICHTIS", którą pamiętamy z ubiegłorocznych rekolekcji jako niezwykle kreatywną. Zapowiada się ciekawie... Zapraszamy!


15.11.2009
Zapraszamy do KLASY, a konkretniej mówiąc do pierwszoklasistek, gdzie dziewczęta proponują obejrzenie kliku zdjęć z ich przyrzeczenia sztandarowego, które miało miejsce podczas uroczystości jubileuszowej.

Grupa 28 osobowa, uczennic wraz z opiekunami, uda się 1 lipca 2010 r. na wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii. Jutro, o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie w szkole z rodzicami tychże uczennic. Prosimy nie zapomnieć przynieść deklaracje uczestnictwa oraz zaliczkę na poczet biletów samolotowych.

W dniach 7–13.02.2010 r. odbędzie się organizowany przez p.Tomasza Hermana obóz narciarski w Bolesławowie. Z tego co wiemy, są jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy do zapisywania się - sport to zdrowie! Szczegóły na plakacie - zapraszamy!


17.11.2009
"Andrzejki" już niebawem, a w naszej szkole klasa pierwsza zaczęła tegoroczne imprezowanie już dziś (o godzinie 16.00) urządzając swoją zabawę. Dość oryginalnie, bowiem dziewczęta postanowiły zorganizować wszystko w średniowiecznym klimacie. Oczywiście, nie mogło zabraknąć wróżb dotyczących zamążpójścia!


18.11.2009
Środa - a więc apel. Tym razem historyczny. Kilka dziewcząt z pomocą p. Alicji Dubaj w barwny sposób zaprezentowało historię początków panowania pierwszych Jagiellonów w Polsce. Dzięki dynamicznym scenkom na pewno żadna urszulanka nie zrobi błędu na kartkówce z tego działu! Zapraszamy do GALERIA/apele.

Wiedza historyczna mogła szczególnie przydać się czterem uczennicom: Oli Gwieździe(kl. 1), Paulinie Wierzbińskiej, Roksanie Kałużnej oraz Dominice Dutkowiak(kl. 3), które o godzinie 12.00 w Gimnazjum nr 21 zmierzyły się z powiatowym etapem części humanistycznej konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista".

Natomiast na drugiej godzinie lekcyjnej wiele osób stoczyło walkę z językiem niemieckim - pisały konkurs organizowany przez "Jersz". Czy wyszły z niej zwycięsko - dowiemy się już wkrótce.


18.11.2009
Wieczory ze sztuką należą do najlepszych. Tym bardziej, jeśli przeżywamy je wspólnie. Dziś o godzinie dziewiętnastej niemal połowa miejsc na widowni wrocławskiej opery na nieśmiertelnym spektaklu pt."Straszny dwór" Stanisława Moniuszki została zajęta przez prowadzącą bogate życie kulturalne urszulańską rodzinkę - nauczycieli, rodziców i dziewczęta. Wyjście zostało zorganizowane przez p. Elżbietę Skotnicką.


19.11.2009
Imieniny Siostry Przełożonej Marii Anny Gargasz są dla całej społeczności z placu Nankiera bardzo ważnym wydarzeniem. Po czwartej lekcji wszyscy - zarówno licealistki, jak i gimnazjalistki i ich nauczyciele - w uroczystym nastroju weszli do kościoła, by uczestniczyć w Eucharystii w Siostry intencji. Po zakończeniu Mszy Świętej miejscem świętowania stała się aula. Zgromadzeni tam, składaliśmy Siostrze serdeczne życzenia. W imieniu Gimnazjum uczyniły to Kaja Maleszko i Basia Szczotka (kl. 2). Następnie obejrzeliśmy przygotowany w tym roku przez uczennice Liceum program artystyczny. Była to parodia znanego programu "Mam talent", w którym w tańcu baletowym wystąpiła także uczennica naszej szkoły - Natalia Kuznik (kl. 2). Pod koniec nadszedł czas na słodki poczęstunek. Zapraszamy do GALERIA/uroczystości.

Jednym z najbardziej rozbudowanych konkursów, jakie odbywają się w naszej szkole, jest konkurs języka angielskiego "MA3TA" organizowany przez p. Piotra Sołodynę. Składa się on z siedmiu etapów, z których ostatnim jest Wielki Finał, stworzony na podobieństwo teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Dzisiaj na ósmej godzinie lekcyjnej odbył się pierwszy jego etap, czyli "Reading Comprehension Test".


20.11.2009
III Dzień Serviam odbył się pod hasłem trzeciego przykazania "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Symbolem, jaki znalazł się na plakietkach, był wizerunek kościoła. Na porannej modlitwie dziewczęta z sekcji Serviam szczegółowo omówiły głębszy sens tego drogowskazu, niż dosłowne jego znaczenie. Zawisła również gazetka przypominająca o świętach nakazanych, którą okazję współtworzyć miały wszystkie osoby, które zgromadziły się na przerwie śniadaniowej pod czytelnią. Wówczas odbyła się gra polegająca na łączeniu nazw i dat świąt z całego roku liturgicznego.

Natomiast po lekcjach przyszliśmy do Mauzoleum, by uczestniczyć w corocznym nabożeństwie "Życie-Śmierć-Życie". Gościliśmy u siebie grupę ewangelizacyjną "ICHTIS", która je przygotowała. Wszystko rozpoczęło się o 14:30. Po wspólnym śpiewie nastąpiło wprowadzenie do tematu nabożeństwa, jakim było przyjmowanie krzyża przez nas. Obejrzeliśmy filmik ze świadectwem, mówiącym o tym, że bez wiary nie da się przezwyciężyć trudności, jakie niesie ze sobą nieobliczalna rzeczywistość. Swoim doświadczeniem podzielili się także członkowie wspólnoty. Była chwila na własną refleksję przy akompaniamencie gitary, po czym, uprzedzając zakończenie Ż-Ś-Ż, zaproszono nas na kurs "FILIP", a także koncert ewangelizacyjny. Serdecznie dziękujemy "ICHTIS-owi" za wspólna modlitwę, przygotowanie i wspólne przeżywanie tego nabożeństwa!
Do zdjęć w galerii na stronie samorządowej trafimy także poprzez GALERIA/konferencje - zapraszamy!


22.11.2009
W KLASY publikujemy materiały nadesłane nam przez osoby odpowiedzialne za informowanie internautów o tym, co się dzieje w klasach; tym razem znajdziemy notki u pierwszoklasistek i u drugoklasistek - zapraszamy!


23.11.2009
Dzisiaj miała miejsce inauguracja kolejnej serii lekcji muzealnych. Pierwszymi przewodnikami po Mauzoleum Piastów Śląskich były drugoklasistki - Magda Putyra i Kaja Maleszko. Już wkrótce udostępnimy specjalne miejsce w sieci, gdzie będziemy mogli zapoznać się z tym ciekawym przedsięwzięciem.


24.11.2009
Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej organizuje bezpłatne lekcje muzealne w Mauzoleum Piastów Śląskich dla uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych.

Celem lekcji jest:
1. Odkrywanie przeszłości naszych przodków.
2. Przysposobienie do uczestnictwa w kulturze.
3. Budowanie dojrzałej postawy patriotycznej przez wzmacnianie więzi z narodową tradycją.
4. Dostrzeganie ciągłości historycznej i kulturowej oraz zakorzenienie w tradycji polskiej.
5. Czerpanie wiedzy ze wszystkich dostępnych źródeł kultury.
6. Uwrażliwianie ucznia na piękno i wartość historyczną zabytków.
7. Dostrzeganie związków między przeszłością a teraźniejszością.
8. Wzbogacanie wiedzy o swoim mieście.

Zajęcia rozpoczęły się 23 listopada 2009 roku i będą trwały do 31 marca 2010 roku.
Lekcja muzealna trwa 45 minut (obecność grupy na 10 min. przed rozpoczęciem zajęć). Prosimy, by każdy uczestnik spotkania miał ze sobą długopis.

Godziny zajęć:
PONIEDZIAŁEK 2 i 3 godz. lekcyjna,
WTOREK 6 i 7 godz. lekcyjna,
CZWARTEK 1, 2, 3, 4, 5 godz. lekcyjna,
PIĄTEK 5 i 6 godz. lekcyjna.

Godziny lekcyjne w PGSU:
1. 8.00 – 8.45
2. 8.55 – 9.40
3. 9.50 – 10.35
4. 10.50 – 11.35
5. 11.45 – 12.30
6. 12.40 – 13.25
7. 13.40 – 14.25

W celu ustalenia terminu lekcji prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły pod numerem tel. (71) 372 – 41 – 60 od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9.30 do 12.00 i w piątek od 9.30 do 11.00 lub na adres e-mail: gimnazjum.osu@interia.pl, czy za pośrednictwem programu LOTUS NOTES.

Miejsce lekcji: Mauzoleum Piastów Śląskich pl. Nankiera 16 Wrocław

Serdecznie zapraszamy!


24.11.2009
O godzinie dwunastej w Gimnazjum Nr 16 pojawiła się nasza uczennica, Karolina Gaworska (kl. 3), by wraz z innymi uczniami wziąć udział w powiatowym etapie konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista". Blok przedmiotowy, z jakiego przeszła do tego etapu Karolina, to zagadnienia przyrodnicze.

Przyszedł czas na "andrzejki" w klasie drugiej. Dziewczyny również zdecydowały się na pewien motyw przewodni - w ich przypadku był to świat VIP-ów. Nasze gwiazdy bawiły się wyśmienicie pod opieką swojej wychowawczyni p. Magdaleny Olbrich w hollywoodzkim stylu od 16:30 do późna. Były gry, wróżby i nieodłączny element niektórych klasowych imprez - pizza.


25.11.2009
Dzień rozpoczął się w auli apelem chemicznym, przygotowanym przez dziewczęta z koła chemicznego pod opieką p. Małgorzaty Wróblewskiej, na którym była mowa o słynnych kobietach -chemiczkach i ich osiągnięciach. Nikt z audytorium oczywiście nie wątpił, że w niedalekiej przyszłości Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzyma któraś z naszych uczennic!
Zapraszamy do GALERIA/apele.

W ciągu dnia patronalne święto obchodziła s. Katarzyna Słowik, katechetka i wychowawczyni klasy pierwszej. W intencji Siostry została odprawiona Eucharystia, po której dziewczęta świętowały razem z Solenizantką w klasie. Było mnóstwo atrakcji, m.in. odbył się test stopnia znajomości klasy przez Siostrę, którego wynik okazał się bardzo dobry (75%!).

Dziennik elektryczny to innowacja służąca nie tylko dobremu informowaniu rodziców o stopniach ich córek, ale także sposób na odstresowanie dziewcząt - przed dzisiejszą wywiadówką żadna z nich nie odczuwała sięgających zenitu, krańcowych emocji - strachu (czy też ekscytacji), ponieważ zapewne wcześniej otrzymała stosowną reprymendę:)(albo i pochwałę). Urszulańskie zapasy energii wykorzystano w inny sposób - przy przygotowywaniu charytatywnego kiermaszu świątecznego, czego efekty podziwiali i nabywali rodzice.
Zapraszamy do GALERIA/inne.


26.11.2009
Dzisiaj ogłoszono wyniki pierwszego etapu szkolnego konkursu języka angielskiego MASTA. Najlepszymi okazały się Ola Zamorska i Paulina Wierzbińska z klasy trzeciej. Drugi etap (z siedmiu) odbędzie się za 2 tygodnie. Szczegóły w AD ASTRA na górnym pasku, w MASTA - zapraszamy.

Jako ostatnia swoje andrzejki obchodziła klasa trzecia. Impreza została urządzona w hipisowskim stylu - widać, że egzamin się zbliża:) Co ciekawe, jeśli wierzyć wróżbom, znakomita większość klasy zasili już niedługo szeregi wrocławskich klasztorów. Być może również tego piętro wyżej, naszych Sióstr Urszulanek? :)


27.11.2009
Miesiąc listopad stoi pod znakiem oficjalnych szkolnych egzaminów gimnazjalnych; wczoraj nasze trzecioklasistki stanęły przed próbą języka angielskiego (trzeci raz już w tym roku szkolnym). Tym bardziej nie pierwszyzną (bo już od kilku dobrych lat) jest pisanie arkuszy humanistycznych - są zadawane trzecioklasistkom ze sporą częstotliwością. Pierwszy zaś próbny egzamin, jaki odbył się w szkole, już za nimi - dziewczyny zmierzyły się z nim dzisiaj na pierwszych trzech lekcjach i, jak wiać było po minach, dały sobie świetnie radę.


28.11.2009
Przez około rok czasu spotykały się absolwentki i uczennice Samorządu Uczniowskiego przygotowując przedstawienie prezentujące dziesięć lat działalności naszego Gimnazjum, wystawione w formie teatru kukiełkowego podczas uroczystości Jubileuszu. Dzisiaj ekipa została zaproszona przez Siostrę Dyrektor do pizzerii Struś, gdzie rozkoszowano się specjałami kuchni włoskiej. Zapraszamy do GALERIA/inne.


29.11.2009
Liceum Sióstr Urszulanek U. Rz. we Wrocławiu zorganizowało swoim nauczycielom czuwanie adwentowe, które odbyło się dzisiaj w godzinach popołudniowych. Nauczyciele naszego Gimnazjum, jako zaproszeni goście, również mogli skorzystać z nadarzającej okazji, by w ten ciekawy sposób wejść w okres poprzedzający Boże Narodzenie. Naszą szkołę reprezentowali s.Estera Grzegorek, p.Magdalena Olbrich i p.Piotr Sołodyna. Zapraszamy do GALERIA/konferencje.


29.11.2009
Każda klasa zobowiązana jest do odwiedzenia z wychowawcą Cmentarza Żydowskiego i zaangażowania się w polepszenie kondycji tego niezwykłego miejsca, poprzez jego sprzątanie. Tak wynika z naszej deklaracji, którą złożyliśmy w tamtym roku, włączając się do programu opieki nad miejscami pamięci narodowej. Klasa druga swój obowiązek spełniła właśnie wczoraj, udając się przed południem na ulicę Powstańsców Śląskich z p.Magdaleną Olbrich. Zapraszamy do GALERIA/inne.

Ponadto, więcej zdjęć z tego wydarzenia odnajdziemy w KLASY, nadesłanych nam przez drugoklasistki. Co więcej, dziewczyny dorzucają też kilka notek. Oprócz nich, informacje z życia klasy dostarczają także pierwszoklasistki. Serdecznie zapraszamy do lektury!


30.11.2009
Szkolny chór Serioso - Giocoso pod batutą p. Moniki Tropper wybrał się dziś do Filharmonii Wrocławskiej, by stanąć w szranki o tytuł najlepszego chóru w ramach projektu "Śpiewający Wrocław". Przypomnijmy, rok temu dziewczęta jako zespół śpiewający niespełna trzy miesiące, zdobyły drugą nagrodę. O tym, jak poszło im na tegorocznych zmaganiach, napiszemy niebawem.


30.11.2009
Z radością prezentujemy nowe miejsca w naszej domenie internetowej. Tym razem dwie nowe podstrony dotyczą gazetek wydawanych przez naszą szkołę. Pierwsza, którą chcemy przedstawić, jest specjalnym numerem jubileuszowym, w skład którego weszły artykuły wszystkich naszych redakcji. W "realu" wydanie to było dostępne podczas jubileuszu - teraz możemy je przeczytać (w kolorze!) w internecie. Od dzisiaj będzie dostępne w serwisie jubileuszowym, na niebieskim tle.

Inną propozycją jest ulepszona strona internetowa gazetki AimHigh, czyli naszego periodyku pisanego przez dziewczyny w języku angielskim. Na początek przedstawiamy dwa numery: pierwszy (na razie niekompletny) pochodzący z 2003 roku oraz ostatni z ubiegłego roku (czerwiec 2009). Jeżeli chodzi o tę domenę, pozostałe numery będą uzupełniane sukcesywnie. Do gazetek dotrzemy zazwyczaj poprzez AD ASTRA na górnym pasku, dalej MAGAZINE.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

serwis prowadzi Emilia Janas
(Sekcja Informacyjna SU)
Foto Roku
Wybieramy Zdjęcie Roku 2012!
kliknij, aby powiększyć   1
kliknij, aby powiększyć   2
kliknij, aby powiększyć   3
kliknij, aby powiększyć   4
kliknij, aby powiększyć   5
kliknij, aby powiększyć   6
kliknij, aby powiększyć   7
kliknij, aby powiększyć   8
kliknij, aby powiększyć   9
Zobacz wyniki
Głosujemy do 25.06.12!