Aktualności Dziennik Elektroniczny Terminarz Klasy Galeria fotografii Strona SU Per Aspera Ad Astra  
Strona główna
Szkoła  to  MY!
Sami o sobie
F.A.Q.
Nasze zakątki
Historia szkoły
Nasze czasopisma
BIG
Osiągnięcia szkoły

Sekretariat
Grono pedagogiczne
Rada rodziców
Godziny lekcyjne
Rekrutacja
Dokumenty
Linki
Kontakt

Urszulanka Roku
Lekcje muzealne

10 lat Gimnazjum
Archiwum
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003

01.06.2011
Dzisiejszy dzień rozpoczął się dość z zwyczajnie. Podczas apelu Sekcja Muzyczna uczyła nas pieśni na sobotnie bierzmowanie klasy trzeciej. Jednak tuż po trzeciej lekcji urszulańskie życie nabrało tempa. Zmierzyliśmy się z konkurencjami przygotowanymi przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Dziecka. Jako,że tematem przewodnim były auta, każda z nas miała przynieść jeden jego egzemplarz. Co było naszym zadaniem? Samochodowa wróżba, egzamin na prawo jazdy, wyścigi we własnoręcznie zrobionym samochodzie czy udawanie odgłosów "palenia gumy"... Zapraszamy do galerii na wwwSU, dokąd można trafić przez GALERIA/inne.


02.06.2011
Zapraszamy do "dokumenty", ponieważ tam zaktualizowaliśmy listę podręczników obowiązujących w naszym Gimnazjum w nowym roku szkolnym 2011/2011.


03.06.2011
Od jakiegoś czasu żyjemy ze smutną wiadomością, iż ten rok szkolny będzie ostatnim rokiem pracy Siostry Dyrektor, Estery Grzegorek, w naszym Gimnazjum we Wrocławiu. W związku ze zmianą miejsca pracy Siostry Dyrektor, przygotowujemy spotkanie, podczas którego podziękujemy Siostrze za dziewięć lat pracy w naszym mieście i sześć lat kierowania szkołą. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystości. Spotkajmy się 21 czerwca 2011 o godzinie 16.00 na Eucharystii w kościele klasztornym. Po Mszy udamy się do auli na program artystyczny przygotowany dla Siostry. Będzie także możliwość porozmawiania przy kawie i placku urszulańskim.


04.06.2011
Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski przyjął zaproszenie uczennic naszego Gimnazjum by dzisiejszego popołudnia udzielić sakramentu bierzmowania trzecioklasitkom. Oprócz 22 uczennic naszej szkoły, przygotowanym przez s.Katarzynę Słowik, sakrament dojrzałości chrześcijańskiej został udzielony także trzem licealistkom, które były przygotowywane przez swoją katechetkę. Mszę św. koncelebrowali ks.prof. Pior Nitecki oraz nasz duszpasterz, ks.Piotr Wawrzynek. Nasze Gimnazjum otrzymało specjalne zezwolenie kurii arcybiskupiej na przygotowywanie uczennic do sakramentu bierzmowania, które, ponownie przedłużone, obowiązuje do roku 2015.
Zapraszamy do GALERIA/uroczystosci.


05.06.2011
Zapraszamy do KLASY, gdzie zamieściliśmy fotografie i notki nadesłane nam przez uczennice, tym razem we wszystkich klasach znajdziemy coś nowego.


06.06.2011
Ewa Zięba, reprezentująca Sekcję Informacyjną SU, przygotowała tekst do najnowszego Biuletynu Informacyjnego Gimnazjum. Najważniejsze wydarzenia maja w telegraficznym skrócie znajdziemy w "BIG" po lewej stronie naszej witryny internetowej - zapraszamy!


07.06.2011
Na porannym apelu Ania Pietrucha - Przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego - ogłosiła zwycięzcę w konkursie na latawiec. Najlepszym urszulańskim konstruktorem latawców okazała się nasza koleżanka z klasy 2 Ola Gwiazda, którą uhonorowano dwoma biletami do kina - Gratulujemy!


08.06.2011
Podczas dzisiejszego apelu miałyśmy okazję "połamać" języki. I to prawie dosłownie! A to wszystko za sprawą Marty Sanchez-Wolak (kl.2), która próbowała nauczyć nas podstawowych zwrotów w języku szwedzkim. Jednym szło lepiej, innym gorzej, ale praca wspomnianej już Marty, Wiktorii Tyczyńskiej, Ani Naglik (wszystkie zbkl.2) oraz p. Piotra Sołodyny podobała się zarówno naszym szkolnym poliglotkom, jak i pozostałym osobom. Apel poprowadzono w języku angielskim. Zapraszamy do GALERIA/apele.


09.06.2011
30 maja 2011 odbył się I etap szkolnego konkursu z biologii „ W świecie mikrobów”. Dziewczęta pisały test sprawdzający wiadomości na temat bakterii. Do II etapu zakwalifikowały się następujące osoby:
1. Aleksandra Pawlak (kl.3)
2. Małgorzata Szewczyńska (kl.1)
3. Anna Pietrucha (kl.2)
4. Barbara Szczotka (kl.3)
5. Katarzyna Koźma (kl.3)
6. Marta Sanchez – Wolak (kl.2)
7. Ewa Rejman (kl.1)

W II etapie uczestniczki wykonały model komórki bakteryjnej dowolną techniką i zdawały ustny egzamin sprawdzający wiedzę na temat losowo wybranego gatunku bakterii. W ocenianiu dziewcząt między innymi wzięła udział p. Małgorzata Kinda z Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej. Przyznano dwa pierwsze miejsca: Katarzynie Koźmie (kl.3) i Annie Pietrusze (kl. 2). II miejsce zajęła Aleksandra Pawlak (kl.3),a III Marta Sanchez- Wolak (kl. 2).
+
Dziś na porannym apelu nagrodzeni zostali zwycięzcy kolejnego konkursu z języka angielskiego (The Best Reader 2011), przygotowanego przez p. Piotra Sołodynę. Pierwsze miejsce w trzyetapowych zawodach zajęła Barbara Szczotka (kl.3), a tuż za nią uplasowała się Zuzanna Kowalczyk (kl.3) oraz Magdalena Putyra (kl.3). Dziewczyny otrzymały nagrody sponsorowane m.in. przez Uniwersytet Wrocławski, Księgarnię International House oraz Multikino Helios.

Serdecznie wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


10.06.2011
Koniec roku szkolnego oznacza dla "urszulanek" nieco więcej wieczorów wolnych od "zakuwania". Dlatego ten czwartkowy spędziłyśmy w Operze Wrocławskiej, tym razem na "Cyganerii" Giacoma Puccinego. Wyjście zorganizowała p.Anna Tracz-Molasy.


12.06.2011
Rada pedagogiczna w Bardzie Śląskim miała wyjątkowy charakter, ponieważ było to ostatnie spotkanie tego typu z Siostrą Esterą Grzegorek jako głową tej rady, dyrektorem gimnazjum. W programie były oczywiście podsumowania kończącego się roku szkolnego, małe przymiarki do nowego, a ponadto małe spotkanie pożegnalne z Siostrą, podziękowania, upominki, ognisko i spacery. Zapraszamy do GALERIA/konferencje.


13.06.2011
Za sprawą podróżnika p. Bolesława Grabowskiego, który dzisiaj odwiedził nasze gimnazjum, mogliśmy się przenieść, co prawda tylko na dwie godziny, do Japonii. Zwiedzanie kraju kwitnącej wiśni rozpoczęłyśmy od zdjęć wielkich miast, poprzez opowieści o superszybkich pociągach, na prezentacji tradycyjnych strojów kończąc. Kimona mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć.... i przymierzyć! (zapraszamy do GALERIA/konferencje)

Natomiast rano kilkanaście dziewcząt uczestniczyło w ofierze Mszy Świętej. Eucharystia była sprawowana w intencji s. Marii Magdaleny Masłoń- wychowawczyni naszych uczennic mieszkających w internacie.


14.06.2011
Mieliśmy dzisiaj okazję wysłuchać wykładu prof. Bogusława Górki. Dowiedzieliśmy się skąd "się wziął" dekalog, kogo i dlaczego dotyczą zawarte w nim przykazania. Nasz wykładowca, biblista i religioznawca, rozwiał także wątpliwości dotyczące ich interpretacji. Zapraszamy do GALERIA/konferencje


15.06.2011
Wakacje już tuż, tuż i wszystkim w głowach raczej wędrówki po górach i dolinach lub kąpiele w ciepłym morzu niż jakieś skomplikowane działania matematyczne. Z tego powodu poranny apel nie mógł być zbyt "wymagający" dla mózgów zmęczonych całoroczną pracą "urszulanek". Toteż każda z klas zrelacjonowała pozostałym swoje wiosenne wycieczki. Zapraszamy do GALERIA/apele.
Zapraszamy do KLASY, ponieważ tam zamieściliśmy aż 17 fotorelacji i tyle samo notek, szczególnie w domenach klasy 2 i 3. Wzmożona aktywność na tym polu działalności związana jest z Ligą Klas, do której punkty dodaje Samorząd Uczniowski za każdą opublikowaną notkę (5 pkt) i fotorelację (25 pkt).


16.06.2011
Walka Nauczyciele kontra Uczennice. Niemożliwe? A jednak! Co prawda tylko w meczu siatkówki... ale "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma". To oczywiście tylko żart bowiem rozgrywki te miały charakter towarzyski, choć nie zabrakło gorącego dopingu publiczności oraz zaciętej gry aż do ostatniego serwu. Nieco później każda z klas zmierzyła się w piłce koszykowej. Choć nie obyło się bez paru kontuzji i stłuczeń to wszyscy rozeszli się do domów w świetnych nastrojach. Zapraszamy do GALERIA/inne.


17.06.2011
Dobry doping to już połowa sukcesu, czego dowód dała grupka naszych uczennic, poproszonych przez zaprzyjaźnioną siostrę urszulankę z Trójmiasta o wsparcie zespołu chłopców biorącego udział w konkursie informatycznym. Dzięki grupie naszych urszulańskich kibiców chłopcy z Gdańskiego liceum zdobyli 1. miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Wiedzy o Internecie, gdzie główną nagrodą był wyjazd na Florydę. Teraz czekamy na oficjalne zaproszenie do kibicowania polskiej drużynie podczas EURO 2012.


19.06.2011
Choć egzamin gimnazjalny miał miejsce ponad dwa miesiące temu, jego oficjalne wyniki poznaliśmy dopiero w ubiegłą środę. Według zgodnej opinii środowisk zainteresowanych egzaminem gimnazjalnym, testy wchodzące w skład tegorocznego były wyraźne trudniejsze od tych, do których wspólnie się przygotowywaliśmy w latach ubiegłych. Ma to swoje odzwierciedlenie w niższych niż zazwyczaj średnich wynikach uczniów (naszej szkoły, Wrocławia oraz Dolnego Ślaska), które teraz chcemy przedstawić:

test humanistyczny: średnia naszej klasy trzeciej: 37,9 pkt (uczniów Wrocławia 28 pkt / uczniów województwa 24,5 pkt)
test matematyczno-przyrodniczy: średnia naszej klasy trzeciej: 35,5 pkt (uczniów Wrocławia 27 pkt / uczniów województwa 23 pkt)
test językowy j.angielski: średnia naszej klasy trzeciej (26 ucz.): śr. 45 pkt (uczniów Wrocławia 33,9 pkt / uczniów województwa 28,7 pkt)
test językowy j.niemiecki: średnia naszej klasy trzeciej (1 ucz.): śr. 47 pkt (uczniów Wrocławia 29,7 pkt / uczniów województwa 27,3 pkt)

Popularna kategoria "Dziewięćdziesiątek" (uczennic z wynikiem co najmniej 90 pkt z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej) nie powiększa niestety w tym roku swoich szeregów. Kasia Koźma dołącza do grona "135", czyli uczennic, które uzyskały co najmniej 135 pkt (90%) z trzech części egzaminu.

Pięć uczennic obecnej klasy trzeciej uzyskało najwyższy wynik 50 punktów, wszystkie z testu z języka angielskiego, a są nimi: Ela Górka, Zuzia Kowalczyk, Kasia Koźma, Tosia Mikorska oraz Ewa Zięba.

Nasz serwis dotyczący egzaminu gimnazjalnego odnajdziemy w "osiągnięcia szkoły"/nasze egzaminy gimnazjalne. Zapraszamy!


20.06.2011
By w natłoku różnych, w dużym stopniu emocjonalnych, wydarzeń wyjątkowego zakończenia roku szkolnego 2010/2011 nie zagubić wagi często symbolicznych gestów i działań, postanowiliśmy tradycyjne formy podsumowujące rok pracy rozdzielić na dwa dni, a właściwie wieczory, gdyż i pożegnanie trzeciej klasy i zakończenie roku szkolnego mają w tym roku miejsce w późnych godzinach popołudniowych.
Dzisiejszą uroczystość wyjątkową dla najstarszych, kończących Gimnazjum dziewcząt, rozpoczęto przestawieniem "Snu nocy letniej" na podstawie dramatu W.Szekspira, w reżyserii uczennic Tosi Mikorskiej i Zuzi Kowalczyk (i "produkcji" p.Magdaleny Jezierskiej). Po inscenizacji tzrecioklasistki podziękowały za trzyletni okres nauki w naszej szkole, nauczycielom, siostrom urszulankom, pracownikom szkoły i młodszym koleżankom. Te ostatnie, tradycyjnie reprezentowane przez drugoklasistki, również dały upust fali wdzięczności, życząc trzecioklsitkom przy tym sukcesów w nauce w nowych szkołach.
Po części poświęconej klasie wychowanek p.Magdaleny Jezierskiej, do głosu dopuszczono s.Esterę Grzegorek, dyrektor Gimnazjum, która w podsumowała rok pracy szkoły i przyznała części Grona Pedagogicznego nagrody dyrektora. Był to moment rozpoczynający część (już) wieczoru stojącego pod znakiem właśnie nagród. Kiedy nagrodzeni pedagodzy zasiedli na swoich miejscach, opiekun Samorządu Uczniowskiego, p.Piotr Sołodyna, oraz Siostra Dyrektor wręczyli członkiniom Rady SU pamiątkowe książki, dziękując im za rok wytężonej pracy na rzecz szkoły. Następnie wychowaczynie nagrodziły swoje najbardziej zasłużone uczennice w klasach, a po nich nauczyciele docenili wysiłki wkładane w codzienną pracę oraz osiągnięcia przedmiotowe i działalność w kołach zainteresowań kolejnymi książkami. Ligę Klas w tym sezonie zwyciężyła klasa trzecia i im w udziale przypadł w nagrodę zestaw słowników tematycznych. W tak zwanym międzyczasie ujawniono nowowybrane "Zdjęcie roku 2011" i wylosowano nagrodę dla jednej z osób, które nadsyłały propozycje na kolejne "Zdjęcie miesiąca". Na zakończenie głos zabrała Siostra Przełożona, Maria Anna Gargasz skierowała "słowo" do trzecioklasistek oraz podziękowała szkole i ludziom ją tworzącym za piękny wieczór i sukcesy w pracy, a Ania Pietrucha, Przewodnicząca SU zaprosiła wszystkich zebranych na kolejny dzień, wtorek, na Eucharystię, która rozpocznie oficjalne zakończenie mijającego roku szkolnego.
***
Zanim zasiedliśmy dzisiejszego popołudnia w auli, o 16:00 odbyła się nieoficjalna rada pedagogiczna, podczas której Siostra Dyrektor podziękowała nauczycielom za współpracę w latach, kiedy pełniła rolę przewodniczącej rady. Podziękowano także Siostrze Przełożonej, która kończy w tym roku szkolnym swoją posługę w domu sióstr urszulanek we Wrocławiu.
Zapraszamy do GALERIA/uroczystości.


21.06.2011
Przed urszulańskim nosem zamajaczyła już wizja wakacji. Polne drogi, leśne trakty, piaszczyste plaże będą świadkami niejednej, niezwykłej, wakacyjnej przygody. Ale życie nie jest tak kolorowe. Ledwie wczoraj pożegnaliśmy trzecioklasistki, a już przyszedł czas na kolejne rozstania.
Po Mszy Świętej, w auli, pożegnaliśmy s. Annę Marię Gargasz, która przez trzy lata pełniła funkcje przełożonej domu wrocławskiego Sióstr Urszulanek. Z naszego Gimnazjum, po 10 latach żmudnej i często niełatwej pracy nauczyciela, odeszła na emeryturę p. Elżbieta Skotnicka, ucząca języka polskiego. Nauczyciele, absolwentki, rodzice oraz uczennice pożegnały również s. Esterę Grzegorek, wieloletnią dyrektorkę Gimnazjum, nauczycielkę wychowania fizycznego oraz wychowawczynię wielu pokoleń urszulanek. Siostrze dziękowały uczennice, absolwentki, nauczyciele i przedstawiciele rodziców.
Dzisiejsza uroczystość nie składała się jednak tylko z pożegnań. Podczas Mszy św., koncelebrowanej przez ks. Piotra i ks. Mateusza, Siostra Dyrektor zaprzysięgła nową chorożankę (Aleksandrę Masiuk) i przyboczną (Katarzynę Pieniążczak). W tym czasie w Mauzoleum zebrały się absolwentki, aby uczestniczyć w Eucharystii "w ukryciu" przed Siostrą Esterą, by potem zaskoczyć ją wychodząc podczas uroczystości w auli w niespodziewanym momencie. Już po Mszy, w auli, Siostra podziękowała nauczycielom za wytrwałą pracę w ciągu roku szkolnego, uczennice odebrały od wychowawczyń swoje świadectwa i nastąpiły pożegnania i podziękowania, o których mówiliśmy powyżej. Ogłoszono także zwyciężczynię plebiscytu Urszulanka Roku 2011. To zaszczytne wyróżnienie uczennic i nauczycieli otrzymała w tym roku Magdalena Putyra. O artystyczną stronę wieczoru zadbała p.Monika Tropper, która poprowadziła szkolny chór podczas Mszy Świętej i występu w auli oraz szkolne koło teatralne "Gran-Ulka" w inscenizacji opowiadania "Kameleon" Antoniego Czechowa przygotowanego pod opieką p.Anny Tracz-Molasy. Po części oficjalnej goście udali się do "uczelni" na przygotowany wcześniej poczęstunek. Zapraszamy do galerii (uroczystości), gdzie zamieściliśmy fotografie z tego wydarzenia.


22.06.2011
NOCE KOŚCIOŁÓW WE WROCŁAWIU
24 czerwca SIOSTRY URSZULANKI zapraszają na NOC OTWARTYCH DRZWI
Pl. bpa Nankiera 16 - w godz. 19.00; 20.00; 21.00
Szczegóły tego arcyciekawego wydarzenia znajdziemy na stronie naszych Sióstr. Plan wydarzeń zdobędziemy klikając banerek powyżej. Warto dodać, że uczennice i nauczyciele naszego Gimnazjum aktywnie włączają się w organizację tego przedsięwzięcia. Tym bardziej zapraszamy :)


23.06.2011
Od 1 czerwca w ramach akcji prowadzony jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży "Moje Bezpieczne Wakacje 2011" - szczegóły na stronie: BezpieczneWakacje.pl (zakładka Konkurs).

Akcja adresowana jest do szkół oraz dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 5 do 16 lat. Celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie spędzania wolnego czasu, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem.

Akcja prowadzona jest we współpracy ze szkołami, wydziałami oświaty gmin, kuratoriami, w oparciu o materiały udostępnione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


26.06.2011
Jedna grupa uczennic właśnie zjechała z pierwszego odbytego wyjazdu wakacyjnego organizowanego pod auspicjami naszego Gimnazjum. Piętnaście dziewcząt, głównie członkiń Rady SU, wraz z opiekunem samorządu, p.Piotrem Sołodyną i s.Katarzyną Słowik, spędziło trzy dni w Bardzie Śląskim czynnie odpoczywając. We wtorek natomiast prawie dwukrotnie większa grupa wyjedzie na Mazury, by wziąć udział w spływie kajakowym. Dziewczęta wraz z kilkoma rodzicami będą podróżować w ten urokliwy region wiedzeni przez p.Tomasza Hermana i s.Esterę Grzegorek. Zdjęcia z obydwu wyjazdów będą dostępne w naszych galeriach dopiero pod koniec wakacji.


28.06.2011
Noc Kościołów to okazja, aby pochwalić się światu, w jak wspaniałych "warunkach lokalowych" funkcjonuje nasze Gimnzjum. Raz w roku klasztor sióstr urszulanek przy Nankiera 16 otwiera swoje podwoje, by pokazać gościom historyczne miejsca oraz działa sztuki, które my na co dzień możemy oglądać. Ale nie tylko to, ponieważ tego wieczora siostry powalają zwiedzającym zajrzeć do klauzury. Tak też było w ubiegły piątek. Cieszymy się, ze mogliśmy uczetniczyć w tym wydarzeniu pomagając wraz z licealistkami siostrom uatrakcyjnić to spotkanie ze sztuką i architekturą. Zapraszamy do GALERIA/inne.


30.06.2011
Ostatni miesiąc życia naszego Gimnazjum obfitował w ważne z wielu względów wydarzenia. Osiem najważniejszych z nich zostało wyselekcjonowane i podane w formie tradycyjnego Biuletynu Informacyjnego Gimnazjum. Ostatni BIG ubiegłego juz roku szkolnego był zarazem ostatnim w szacie graficznej przygotowanej przez Marysię Łuc dwa lata temu. Inauguracja nowej, zaprojektowanej i wykonanej przez Tosie Mikorską nastąpi pod koniec września przy okazji pierwszego Biuletynu roku szkolnego 2011/2012. Tymczasem zapraszamy do BIG po lewej stronie witryny.

serwis prowadzi Emilia Janas
(Sekcja Informacyjna SU)
Foto Roku
Wybieramy Zdjęcie Roku 2012!
kliknij, aby powiększyć   1
kliknij, aby powiększyć   2
kliknij, aby powiększyć   3
kliknij, aby powiększyć   4
kliknij, aby powiększyć   5
kliknij, aby powiększyć   6
kliknij, aby powiększyć   7
kliknij, aby powiększyć   8
kliknij, aby powiększyć   9
Zobacz wyniki
Głosujemy do 25.06.12!